środa, 26 października 2016

Właściwości ksylitolu

Stosowanie ksylitol 
Ksylitol może być wykorzystywany jako substancja słodząca do herbaty, kawy oraz potraw. Zalecana dzienna dawka ksylitolu, to 40 g.
Właściwości ksylitolu
Od wielu lat specjaliści od żywienia nawołują, by zrezygnować z klasycznego cukru. Niestety - wielu z nas nie wyobraża sobie rozpocząć dnia bez dobrej kawy z cukrem. Okazuje się, że znacznie zdrowszą alternatywą dla klasycznego cukru jest ksylitol. Ksylitol w największej ilości produkowany jest w Finlandii - to duma tego kraju! Ksylitol przypomina cukier zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu. Ksylitol powinien znaleźć się w jadłospisie każdego, kto chce dbać o swoje ciało i cieszyć się zdrowiem przez wiele lat! Ksylitol pozyskiwany jest z kolb kukurydzy niemodyfikowanej genetycznie.
Ksylitol stał się obiektem zainteresowań wielu naukowców. Z badań wynika, że ksylitol wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i hamuje proces starzenia. Ksylitol wspaniale sprawdza się w terapii odchudzającej. Dzięki temu produktowi osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy nie muszą rezygnować ze słodkiego smaku w ustach. Ksylitol smakuje i wygląda jak cukier, ale jego kaloryczność jest prawie 50% niższa! Spożywanie ksylitolu to naturalny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego w okresie jesienno-zimowym. Produkt ten przywraca prawidłowe pH śliny oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł.
W naszym sklepie mogą Państwo znaleźć wiele interesujących produktów. Spirulina to naturalne rozwiązanie na problemy z zatokami, katarem i kaszlem. BIO cukier kokosowy to znacznie zdrowszy zamiennik klasycznego cukru. Sól himalajska może być wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale również w kosmetologii.

Więcej informacji:

http://marinaband.pomorskie.pl/2016/10/26/stosowanie-ksylitol/

                   
                   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz