piątek, 6 maja 2016

Ananas, koń i święty owoc Himalajów, czyli o rokitniku. Dlaczego warto pić sok z rokitnika.

Jagody goji, acai, chlorella, czy grzyby shiitake... Brzmi egzotycznie? Super food to jednak nie tylko obco brzmiące specyfiki. To np. rosnący w Polsce, zwłaszcza nad Bałtykiem rokitnik. Naukowcy potwierdzili, że rokitnik dzięki zawartości niemal 200 bioaktywnych substancji jest jedną z najbardziej wartościowych roślin na świecie.

Błyszczący koń
Łacińska nazwa rokitnika to Hippophae rhamnoides,co w wolnym tłumaczeniu oznacza błyszczącego konia. Legenda głosi, że żołnierze Aleksandra Wielkiego zauważyli, że konie jedzą owoce rokitnika a dzięki temu ich sierść pięknie lśniła. To właśnie Aleksander Wielki sprowadził krzewy rokitnika do Europy.

Rokitnik pospolity to gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych. Nazywany jest rosyjskim ananasem, cierniem morskim, lub koralowcem. Rośnie w Azji, Europie, a ostatnio odkryto także w Kanadzie. Jest bardzo odporny, dobrze znosi mróz i suszę.


Bogactwo rokitnika
"Złoto Syberii" jak nazywają rokitnik Rosjanie zawiera mnóstwo substancji, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie m.in. Witaminy: A,C, D, E, K, P, witaminy z grupy B, 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe m.in omega 3, 6, 7, 9; 24 pierwiastki m.in. azot, żelazo, krzem, wapń, bor, potas, mangan, fosfor. W medycynie i kosmetyce wykorzystuje się owoce liście, oraz olej z nasion rokitnika.

Rokitnik nalezy do nielicznych roślin, których liście i owoce zawierają wszystkie witaminy występujące w naturze. Owoce mają sok z witaminami rozpuszczalnymi w wodzie, natomiast olej zawiera tylko witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Witamina C
Owoce rokitnika to drugie - po owocach dzikiej róży- najlepsze źródło witaminy C. W porównaniu z pomarańczą rokitnik również wygrywa - zawiera 10x więcej witaminy C niż wspomniany wcześniej owoc. Przypomnijmy, że witamina C nie tylko zwiększa odporność organizmu, ale także przyspiesza gojenie ran, obniża ciśnienie krwi, chroni przed miażdżycą, poprawia przyswajalność żelaza. Jest silnym antyoksydantem, chroni więc przed nowotworami i starzeniem się komórek.
Uwaga! Witamina C zawarta w rokitniku jest bardzo trwała. Prawie nie rozkłada się w procesie przetwarzania owoców. Spowodowane jet to brakiem askorbinazy, enzymu rozkładającego kwas askobinowy.

Witamina A
Rokitnik zawiera 3x więcej witaminy A niż marchew. Witamina A obniża poziom cholesterolu, poprawia stan włosów, skóry i paznokci, a także warunkuje rozwój komórek rozrodczych.

Witamina E
Owoce rokitnika zawierają 4x więcej witaminy E niż olej z pestek słonecznika.
Witamina E chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, ochrania czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, zwiększa potencję, przedłuża żywotność plemników, wspomaga leczenie chorób serca, trądziku, grzybicy.

Zastosowanie rokitnika

W kuchni
przetwory: dżemy, konfitury, galaretki, soki, nalewki, wina
rokitnik znakomicie zastępuje cytrynę
napar z suszonych liści może zastąpić zwykłą herbatę

W kosmetyce
Kosmetyki z olejem z rokitnika dzięki zawartości kwasu palmitytynowego regenerują skórę po oparzeniach słonecznych, likwidują przebarwienia skóry, pielęgnują przesuszoną, łuszczącą się skórę.
Ze względu na dużą zawartość beta-karotenu rokitnik jest naturalnym dodatkiem do samoopalaczy. Nadaje złocisty odcień skórze, poprawia jej koloryt.
Olej z rokitnika dodawany jest do szamponów i odżywek do włosów. Polifenole, minerały i witaminy regenerują strukturę włosa, nadają połysk i stymulują jego wzrost.

W medycynie
Olej z rokitnika wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Owoce i napary z liści rokitnika stosuje się w stanach zapalnych dziąseł, układu pokarmowego, a także w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Rokitnik znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii. Stosuje się go w leczeniu trądziku różowatego, blizn, oparzeń, odleżyn, odmrożeń, wypadaniu włosów.
Medycyna naturalna również poleca stosowanie oleju z rokitnika. Zapobiega on negatywnym skutkom działania promieni rentgenowskich, oczyszcza organizm z metali ciężkich i toksyn. Olej z rokitnika podawano radzieckim astronautom, w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Dziś w niektórych krajach używa się go po oparzeniach w skutek wybuchów jądrowych.


Co zrobić, aby w pełni wykorzystać właściwości tej cudownej rośliny? Odpowiedź brzmi: pić sok z rokitnika.

Najważniejsze właściwości soku z rokitnika:
opóźnia procesy starzenia
działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo 
poprawia działanie układu pokarmowego
usprawnia pracę mózgu
działa antydepresyjnie - zawiera serotoninę
poprawia krążenie krwi
wspomaga gojenie ran
zwiększa potencję
wspomaga odbudowę wyniszczonego organizmu np. po chemioterapii


Nie ma ograniczeń w stosowaniu soku. Zalecane spożycie to: 100 ml soku dziennie dla dorosłych i 50 ml dziennie dla dzieci. Sok można pić rozcieńczony wodą lub innym sokiem w proporcji 1:4 (1 część soku i 4 części wody lub innego soku). Sok z rokitnika jest w smaku kwaśny i trochę cierpki. Po zmieszaniu z innymi sokami np. jabłkowym jest lekko kwaskowaty.
Sok z owoców rokitnika jest doskonałym elementem zdrowej diety. Zawarte w nim składniki w znaczący sposób oczyszczą, wzmocnią organizm i dodadzą energii.




Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/p/7EC3e9HW_N/
https://www.instagram.com/p/BEZaa0mSA-5/
https://www.instagram.com/p/BBQakTfAozK/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz